Kilka pytań dot. BSD

Informacje dotyczące innych systemów operacyjnych

Kilka pytań dot. BSD

PostCz sie 25, 2011 8:07

No więc postanowiłem obczaić to bsd, bo się szczerze przyznam że jeszcze go nie miałem. (tylko linuxy)
1. Jaki proponujecie bsd ? - Myślałem nad netbsd - Zaczynam programować w c,c++ umiem programować już troche w pythonie.
2. Jakie środowisko graficzne ma standardowo netbsd o ile w ogóle jakieś ma ? - A no i czy tam wejdzie np. fluxbox czy to tylko przeznaczony na linuxa ?
3. Co do instalacji, konfiguracji to tak ciężko jak piszą ? W linuxach jakoś sobie z tym radziłem w przypadku tekstowych instalatorów.

A no i przede wszystkim chciałem zapytać was o opinie na temat tych systemów bsd, czy w ogóle warto ?
sherif

Podziękował: 0 razy
Podziękowano: 3 razy
Reputacja: 1451

Spokojnie - to tylko reklama - zniknie po zalogowaniu :)

Kliknij 👇

serwery VPS
Pani Reklama
Automat

Re: Kilka pytań dot. BSD

PostCz sie 25, 2011 12:33

Zainteresuj się może pc-bsd na początek. Pod spodem masz zwykłe netbsd ale jest trochę softu ułatwiającego życie. Na starcie masz w miarę świeże KDE i instalator graficzny. Myślę, że warto przynajmniej żeby zobaczyć alternatywny system operacyjny, sam się od dłuższego czasu do tego przymierzam.
Toster
user
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 3 razy
Reputacja: 1446

PostPn sie 29, 2011 7:35

PC-BSD jest oparte na FreeBSD. Na początek może wystarczyć ale polecam zacząć od czystego FreeBSD jeśli masz już doświadczenie z systemami typu Linux.
Charakterystyczną cechą systemów *BSD jest dokumentacja - do FreeBSD masz Handbook opisujący krok po kroku konfigurację systemu i aplikacji.
Zaczynałem w ten sposób:
- książka "FreeBSD. Podstawy administracji systemem"
- forum forums.freebsd.org i daemonforums.org
- handbook

Jeśli jesteś zainteresowany programowaniem na poziomie systemu operacyjnego masz do dyspozycji takie źródła informacji:
- książka "Design and implementation of FreeBSD operating system", ostatnie wydanie bodajże z 2005 roku
- Architecture Handbook

Dla deweloperów aplikacji przeznaczony jest Developers Handbook.

Cała dokumentacja dostępna jest na docs.freebsd.org.

Zaletą systemu jest dokumentacja i ficzery takie jak ZFS, DTrace, jest on wyraźnie skierowany w stronę deweloperów, wadą wolniejsza implementacja nowości np. sterownik dla zintegrowanych grafik intela (i3, i5, i7) jest dopiero w trakcie implementacji.
quasar
user

Podziękował: 0 razy
Podziękowano: 1 razy
Reputacja: 1131

PostPn sie 29, 2011 10:35

Jak jest ze sterownikami do kart sieciowych wi-fi w BSD?
010
001
111
cranix
user
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 10 razy
Reputacja: 2301

PostPn sie 29, 2011 11:07

Jest dobrze.

Zacznij lepiej formułować pytania, bo bedziesz takie odpowiedzi dostawał. Czemu nie spytasz, czy sterowniki do np Atherosa sa dostepne w ktorejs wersji BSD? No wlasnie, nie w BSD tylko we FreeBSD, OpenBSD, czy jeszcze gdzies? Albo czemu sam tego nie sprawdzisz w google, jesli jestes zainteresowany tym razem tą dystrybucją?

Nie chce się Ciebie czepiać, chce Ci pomoc nauczyc sie formulowac pytania, bo czlowiek akurat w tym przypadku Cie zrozumie, google juz nie do konca i przez to powstaja sformulowania "w google nie ma odpowiedzi".
/j #pakamera @ irc.freenode.net ;)
[url=http://rtgn.nouej.pl]Blogaseq[/url]

Po co łapać króliczka skoro tak przyjemnie się go goni...
rtgn
Moderator
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 109 razy
Reputacja: 13864

Następujący 2 użytkownicy chcieliby podziękować rtgn za jego post:
agilob, cranix

PostPt wrz 09, 2011 20:31

rtgn:Masz racje, przepraszam. Poszukam w google.
010
001
111
cranix
user
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 10 razy
Reputacja: 2301

Powrót do Inne systemy operacyjne